Блог

Ползи от плуването

intro-img

Плуването е един от най-често практикуваните спортове както от децата, така и от възрастните.
Той е една от най-добрите тренировки, които може да се практикуват целогодишно, на открито през по-топлите месеци или на закрито през есенно-зимния сезон.
Когато става дума за универсална тренировка, която да раздвижва цялото тяло, да натоварва всички мускули равномерно и да носи максимално много ползи, едва ли можем да назовем друг спорт, който да поставим преди плуването.
Плуването подобрява общото здравословно състояние на организма за съвсем кратък период от време, но затова пък в дългосрочен план. Именно то носи най-много ползи както за физическото здраве, така и за психиката на човек.

Ето някои от ползите на плуването:


intro-img

Ето някои от ползите на плуването:

Когато практикувате плуване, притокът на кръв към мозъка се подобрява, това увеличава количеството кислород към него, което води до подобряване на всички жизнени функции. Като резултат от всяка тренировка по плуване се засилва вниманието, паметта и когнитивните способности. Според едно проучване, дори ако не умеете да плувате, но се потопите до гърдите в басейн с топла вода, притокът на кислород към мозъка се увеличава с приблизително 14%.

При плуване в басейни с минерална вода, кожата ви се тонизира, насища се с минерални вещества, целулитът се изглажда и намалява. Като цяло кожата ви става мека, еластична и хидратирана. Накратко – тенът ви се озарява и вие засиявате!

Ако сте привърженици само на плуването през топлите месеци в откритите водни басейни, може би е добре да продължите с тренировките и през зимата. Въпреки ниските температури през зимата, хората, които практикуват плуване и през студените месеци са по-жизнени, по-спокойни и с подчертано по-добра памет. Освен това, състоянието на хора, които страдат от заболявания като ревматизъм, фибромиалгия, астма, обикновено се подобрява.

Плуването е един много приятен начин да оформите тялото си красиво. С него не само ще свалите килограми, но ще намалите и обиколките на стратегически места – талия, ханш, бедра. В същото време, тъй като плуването натоварва комплексно цялото тяло, то ще се стегне, а мускулите ви ще се оформят красиво. При плуване се изгарят толкова калории, колкото при аеробиката и при алпинизма. Само за половин час при умерено темпо се изгарят средно 270 калории, но ако увеличите интензивността, може да достигнете до изгаряне на 700 калории за един час. Тъй като съпротивлението на водата е 10 пъти по-голямо от това на въздуха, то за разлика от бягането и колоезденето, плуването не е само кардио, но и силова тренировка. Затова освен, че се губят килограми, се изграждат и мускули.


after-intro-img


Със сигурност няма друго занимание, което да носи толкова много ползи и благини за човека като плуването. За какъвто и благоприятен ефект да се сетиш – то ще се окаже, че с плуване може да го постигнеш. Всеки, който плува редовно изглежда щастлив, свободен, уравновесен, красив и най-важното – той е здрав! Неслучайно в Древна Гърция, плуването е било задължителна стъпка в образованието на всеки човек – наред с четенето. А който не ги умеел, бил строго порицаван. Имало дори израз за крайно неуспял човек: „Той е неграмотен – не знае да чете и да плува“. Плуването било на почит и през средновековието – всеки рицар трябвало да има седем умения. Едно от тях било – точно така, позна! - плуването. Днес рицари няма, но едно от уменията, които съвременният човек трябва да притежава е да знае как да се грижи за своето здраве и добрата си форма. И така - ето кои са невероятните ползи от плуването и защо трябва колкото се може по-често да посещаваш плувния басейн.

after-intro-img

img-first-comment

Още ползи от плуването:

Всяка физическа активност е добре дошла за здравето, но ако към списъка с упражнения и тренировки прибавите плуването, то можете да сте сигурни, че правите наистина нещо добро за здравето и качеството на живота си. Едно проучване на близо 40 000 мъже на възраст между 20 и 90 години е установило, че участниците, които са плували или правили други упражнения във водна среда, като водна аеробика или воден джогинг, например, са намалили риска от преждевременна смърт с почти 50% от онези, които са практикували обикновен джогинг.

Плуването тренира всички мускулни групи, които при друг тип упражнения остават в покой. Плуването не натоварва ставите, както заниманията с фитнес или джогинг. Именно това го прави чудесна алтернатива на физическите упражнения с големи натоварвания.

Плуването подпомага работата на дихателната система и развива белите дробове. Много е ефективно при астма – плуването учи как да се правят повече движения с по-малко въздух. Именно за това се препоръчва на хора с астма не да бягат, а да плуват. Доказано е, че плуването удължава живота. Накратко – ако искате да направите нещо добро, приятно и полезно за себе си – започнете да плувате! Време е да сложите банските и да се гмурнете в басейна.

Ако страдате от хипертония, плуването е отличен начин да намалите артериалното си налягане. Неотдавнашно проучване е установило, че за период от 10 седмици група мъже и жени , които преди това са водили заседнал начин на живот и са страдали от хипертония, започвайки да плуват редовно, значително са подобрили състоянието си. Оказва се, че плуването е особено полезно за хора, които страдат от астма, травматични увреждания и наднормено тегло. След една година редовни тренировки по плуване, пациентите с хипертония съобщават за намаляване на артериалното налягане, като същевременно се наблюдава подобряването на инсулиновата резистентност, което е от ключово значение за избягване на диабет тип 2. Може да се каже, че плуването е перфектното кардио упражнение. То е аеробика за сърцето и го кара да работи по-добре. Подобрява се кръвообращението, намаляват се възпалителните процеси в организма, намаляват се нивата на холестерол, намалява риска от диабет.

intro-img

Ключови моменти, свързани с плуването



1. Тренировката във вода е много различна от всяка друга тренировка, тъй като съпротивлението във водата е много по-голямо.

2. Белите ви дробове работят на пълни обороти.

3. По време на плуване тялото включва мускули и мускулни групи, които при редица други спортове остават неактивни.

4. При първата тренировка е добре да се правят чести почивки.

5. Прекъсвайте интензивното плуване и си почивайте като играете на водна топка или други водни спортове. Разнообразието дава на мускулите ви възможността да отпочинат, така че да продължите ефективно заниманията си с плуване по-късно.

6.Преди да започнете тренировки по плуване си направете изследвания и се консултирайте с личния си лекар, относно цялостното си здравословно състояние.


img-first-comment

Предпазни мерки по време на плуване

1. Плуването е един от малкото спортове, при който може да се нараните. Ако обаче не сте опитен плувец или имате здравословни проблем, особено от сърдечно-съдов характер, задължително се консултирайте с личния си лекар, така че да сте сигурни, че плуването наистина е напълно безопасно за вас.

2. Ако не сте добър плувец, не се надценявйте и вземете няколко урока, преди да влезете в „дълбоки води“.

3. Плуването се нарежда сред едни от най-достъпните и евтини спортове, които не изискват специална екипировка. Достатъчни са чифт удобни бански, очила за плуване и плувна шапка.

4. Когато започнете да тренирате, отделете време за адаптация във водата. Това е от решаващо значение за успешната ви тренировка по плуване. Плуването е много различно от всяка друга тренировка. Отделете си малко време за да усетите тялото си и движенията му във водата.

more-kidos

more-kidos

Често задавани въпроси



Децата се развиват с различна скорост и не всички са готови да започнат уроци по плуване точно на една и съща възраст. Когато вземате решение, за това, трябва да съобразите емоционалната зрялост на детето, физическите способности и нивото на комфорт във водата. Някои проведени проучвания показват, че обучението по умения за оцеляване във водата и уроците по плуване могат да помогнат за намаляване риска от удавяне за деца на възраст между 1-4 години. Класове, които включват и родителите, и техните деца също са добър начин да се въведат добри навици за безопасност във водата и да се започне изграждането на умения за готовност за плуване. Когато говорим за истинско обучение по плуване, се счита, че то може да започне след около 6 годишна възраст.. Децата започват съзнателно да разбират какво точно се изисква от тях и да се стремят да го изпълняват правилно. Ако детето ви изглежда готово, е добра идея да започнете сега.

Правилния избор на екипировката за плуване е от много голямо значение. Основните елементи на екипировката са:
1. Плувна шапка. Тя се носи поради няколко причини едни, от които са:
– Да се намали водното съпротивление, особено при състезатели.
– Да се предпази главата и особено ушите от студена вода.
– Да се предпази косата от увреждане от хлора в басейна.
– Да не пада косата върху лицето.
2.Плувни очила. Очилата за плуване се носят поради две основни причини:
– Да се предпазват очите.
– Да се гледа под вода.
3.Бански костюми. При избор на бански костюм е необходимо да се обърне внимание на следните неща:
– Цел (това е изключително важно при избора, тъй като от нея зависят другите параметри).
– Модели.
– Материя.

Таксите варират според няколко основни фактора:
- басейна на който се тренира.
- възрастта и уменията на детето.
- броя на тренирвки за месец.
Средно едно дете заплаща 140 лв. на месец за ползване на басейн + треньор.

Клуб Царевец провежда индивидуални тренировки за всякакво ниво, от начално до високо спортно майсторство. Тренировките се осъществяват с предварителна уговока за ден и час.